OECD i Europska komisija hvale slovensku aktivnu politiku zapošljavanja

Bez autora
Apr 06 2025

Slovensko tržište rada posljednjih godina ima dobre rezultate.

U zemlji postoji dobar sustav za provedbu aktivnih politika zapošljavanja, a rezultati programa vrlo su pozitivni za nezaposlene, smatraju u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i Glavnoj upravi Europske komisije za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje.

OECD i spomenuti direktorat pripremili su izvješće o slovenskom tržištu rada Connecting People with Jobs: An Assessment of the Impact of Employment and Training Incentives for Unemployed People in Slovenia, koje je ovaj tjedan objavilo Ministarstvo rada.

Studija se fokusira na evaluaciju dviju glavnih mjera aktivne politike tržišta rada – subvencioniranje plaća i osposobljavanje nezaposlenih u Sloveniji. Istraživanje se temelji na analizi administrativnih podataka iz različitih javnih registara u Sloveniji.

Pokazalo se da Slovenija ima dobar sustav provedbe aktivnih politika zapošljavanja te da su rezultati programa za nezaposlene, uključujući poticaje za zapošljavanje i programe osposobljavanja, vrlo pozitivni, jer donose dugoročne, trajne rezultate u zapošljavanju pojedinaca, neovisno o dobi, spolu i stupnju obrazovanja uključenih sudionika.

U izvješću se navodi da Slovenija ima uspostavljen sustav aktivne politike zapošljavanja, koji joj omogućuje da što primjerenije i brže odgovori na novonastale potrebe, s obzirom na dostupnost izvora financiranja.

Utvrđeno je da analizirani programi aktivne politike zapošljavanja značajno poboljšavaju plaće sudionika u odnosu na nesudionike, doprinose smanjenju stope neaktivnosti na tržištu rada i smanjuju migraciju slovenskih državljana u inozemstvo.

Programi poput programa za poticanje zapošljavanja Zaposli.me i neformalnog obrazovanja i osposobljavanja stoga imaju pozitivan i dugotrajan učinak: sudionici ovih programa brže pronalaze posao, dulje zadržavaju posao i primaju veće plaće; Izvješće pokazuje da su pozitivni učinci prisutni za sve skupine tražitelja posla, čak i dugoročno, a rezultati su usporedivi ili čak bolji nego u većini drugih zemalja OECD-a.

No, Zavod bi trebao "pojačati kapacitete u području savjetovanja tražitelja zaposlenja, posebice onih koji se suočavaju s većim preprekama pri ulasku na tržište rada i trebaju intenzivniju podršku". Osim toga, programe i obuku treba dodatno prilagoditi ranjivim skupinama. Također je važno nastaviti s redovitom evaluacijom programa kako bi se osiguralo da su sredstva usmjerena na one koji donose najveću korist.

Izvješće sadrži i prijedloge za jačanje kapaciteta Slovenije na području provedbe procjene učinka programa aktivne politike zapošljavanja, koji su nužni za daljnje oblikovanje djelovanja, a time i učinkovito korištenje javnih sredstava. Ključni su prikupljanje podataka, pažljivo planiranje evaluacije učinka i korištenje rezultata u kreiranju politike.

Također se daje preporuka vezana uz financiranje aktivne politike zapošljavanja. U budućnosti je potrebno osigurati stabilno i dostatno financiranje onih programa koji se pokažu učinkovitima, zaključili su u Ministarstvu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik